Poradna

Bojíte nebo stydíte se na něco zeptat? Zkuste anonymní internetovou poradnu, kde vám odborníci pod vedením primářky dětské onkologie v Brně MUDr. Viery Bajčiové, CSc. zodpoví vaše dotazy. Na dotazy se budeme snažit zareagovat v co nejkratším termínu.

Vložit nový dotaz

povinné položky

Filip, 24.09.2017, 21:32:44

Ahoj, Cítím poslední týden slabou bolest v levém varleti. Při nahmatani jsem zjistil ze mam na varleti drobný výrůstek. Nechci problém podcenit, ale také doktora neotravovat s každou zhožděninou a podobně.. Díky za radu ;-)

a co čekáte ode mně? Pokud bolest trvá, doporučuji zajít k lékaři. Předpokládám, že výrustek bolest nezpůsobuje, tím spíš, že je drobný.

Varikokela

ondra hol, 24.09.2017, 19:00:45

Dobrý den, před pár lety jsem byl na operaci varikokely, stav se zlepšil ale mám ji stále .. když sedím nebo ležím je to v pohodě ale při stání je stále žíla výrazná. Myslíte že to mám nějak dál řešit nebo to nechat tak přeci jen na operaci jsem již byl.

myslím, že to by jste měl probrat se svým urologem, pokud varikokéla není velká, tak by neměla vadit

Tvrdost

Filip, 17.09.2017, 11:17:28

Dobrý den, za posledních 10-11 měsících jsem byl 3x na ultrazvuku varlat. Nejdříve torze levého, poté nejspíš zánět nadvarlete levého a naposledy před měsícem kontrola(Stále jsem citil v pravém tlak). Včera jsem však zjistil, že mám zadní část praveho varlete (pravděpodobně nadvarle) tvrdou. Je to celkem velké a velmi mírně bolí na prohmat. Mám se opět stavit za urologem? Může to být nádor?

může to být ledacos, ale při nádoru je varle obvykle celé tvrdší a při opakovaných vyšetřeních ultrazvukem by byl nádor zřejmě odhalen

Radek, 15.09.2017, 20:44:06

Dobrý den, snažil jsem se provést samovyšetření varlat, ale vypadají v pořádku. Obě stejně velká a pocitově necitím výrustky, nebo zvětšení. Ale trapí mě občas mírné pálení při močení a občas bolest v bederní oblasti. Může to souviset? Je mi 27 a nehubnu ani se necitím unavený. Vyšetření moči neprokázalo žádnou infekci. Před cca 3 měsíci jsem prodělal zánět močových cest. Lékař tvrdí, že mám počkat, ale již jsem mírně nervozní.

ne, to jsou příznaky zánětu dolních močových cest, nemají s varlaty nic společného

Klara, 04.09.2017, 13:45:32

Dobrý deň. Ešte raz sa obraciam za Vami po rádu.Synovi 24 r.bolo zistené pred mesiacom Vs 6 mm .nález v pravom semenníku.Je to mierne bolestivé na dotyk keď pritlači na to miesto.Doktor povedal že nie je čo to je za útvar.Vsetky tri onkomarkery AFP,BHCG,LDH sú v norme.Preto nevieme ako ďalej ,podľa Vás to môže byť rakovina?Nechať to vybrať celé alebo sledovať ďalej?Sme normálne zúfalí,bojíme sa..niekto vraví že vybrať,niekto že netreba.Poradte .Dakujem

Nie, pri velkosti 6mm nemáte dovod byt zufalí, nie každá drobná lézia je rakovina. Kontroly ultrazvukom za 3 mesiace može pomocť, pokial bude veľkosť a charakter rovnaký, nie je dovod k obavám. A nie je dovod si to stáole mačkať, samozrejme že je to potom bolestivé a obávam sa, že už trpíte karcinofobiou. Je , treba si dávať na seba pozor, ale nič nepreháňať.

rz, 04.09.2017, 13:32:01

Dobrý den, již nějakou dobu mě bolí v oblasti levého varlete. Bolest vystřeluje do třísel a břicha. Tato bolest začala zhruba před 2 týdny a v této době jsem také prodělal virózu. Virózu jsem vyléčil ale bolest varlete stále přetrvává. Varle jsem tedy zkontroloval a našel jsem malý tvrdý útvar o velikosti špendlíkové hlavičky, který se nepohybuje a je pevně uchycený na varleti. Myslím, že se nachází blízko semeníku. Tento útvar jsem na pravém varleti nenašel. Předem děkuji za radu a přeji hezký den.

Ten útvar na 100% nezpůlsobuje bolest, když je na povrchu zžejmě je to drobnmá spermatokéla nebo cystička, bolest mohla být způsobena parainfekčně při viróze. Pokud Vás to bolí víc jak 2 týdny, tak nechápu, proč nejdete k lékaři, bolest je varovný signál organizmu, že něco není v pořádku.

Bolest levého varlete

Tomáš Prudil, 02.09.2017, 17:51:31

Dobry den je mi 23 let už 3 měsíce mě bolí levé varle když mě to začalo bolet v práci byla to silná bodavá bolest do levého varlete bolelo mě i v podbřišku musel jsem pořád chodit na záchod a levý bok varle bylo velmi citlivě ještě ten den jsem si zašel za urologem napsal mi antibiotika že mám zánět na druhý den jsem donesl moc po týdnu byli výsledky ale žádný zánět tam nebyl ani žádná pohlavní nemoc během 3 měsíců jsem byl u několika lékaři naši mi čistu na levém varleti tříselnou kýlu cca 25 mm také nalevo a artróza levé kyčle 1 stupen do toho občas mám skalenou moc byl jsem i na rtg kvůli kamenům také negativní tedka momentálně mě bolí varle a v oblasti levého třísla a podbřišku děkuji za odpověď

Já vám nic jiného, než co víte nemůžu rícz, byl jste několikrát vyšetřen, takže bez jakéhokoli vyšetření se nmůžu k diagnóze vyjádřit. Můžu jenom řčíct, že zínětlivé nebo jiné onemocnění varlete nezpůsobuje kalný moč, to je ždy přízn akem onemocnění močových cest, ne varlete. Píchavé bolesti varlerte mohou být způsovbeny tou spermatokélou nebo varikokélou, ale na moči se nijak neprojeví

Jan Novák, 30.08.2017, 10:19:44

Dobrý den, můj přítel si již dlouhou dobu nahmatává kuličku ve varleti cca o velikosti borůvky. Říkala jsem mu nesčetněkrát, aby se objednal k lékaři, ale stále se k tomu nemá. Prosím o co by se mohlo jednat? Děkuji za radu

Pokud je kulička stejná již dlouhodou dobu (co je to dlouhá doba?), tak to zřejmě nebude nádor, a může to být cysta nebo cokoli jiného benigníhép, ale bez vyšetření jsou to všechno pouze spekulace. Pokud nebude vyšetřen lékařem a event ultrazvukem, tak nebudete mít žádnou jistotu o diagnóze

Varikokela

Šimon, 25.08.2017, 15:03:45

Dobrý den, mám varikokelu(dle popisu to je varikokela) zhruba 5mm velkou, občas mi přijde že to mám úplně v pořádku a nic tam nenahmatam ale málokdy.. Ale přejdu k věci, chtěl bych se zeptat jestli se s varikokelou dá normálně žít nebo jestli je časem nutná operace.. Nic mě nebolí, jen to nemá stálou velikost.. ale to tak asi bývá. Děkuji za odpověď.

s tak malou varikokelou se dá normálně žít a nevyžaduje žádnou léčbu

Hmota na varleti

Petr P., 24.08.2017, 22:21:46

Dobrý den, mám na spodní polovině varlete takový útvar. asi 1cm x 1cm .. Jeho tvar a především jakoby tuhost/hustota se velice mění a to několikrát během dne, například pokud cvičím, tak se útvar zvětší a ztvrdne a to maximálně na pár hodin, naopak v klidnější části dne je útvar menší a poněkud měkký. mohlo by se jednat o nějaký zhoubný nádor?útvar mám na vareleti cca 3 měsíce, varle má normální velkost i tuhost. Díky

nádor je obvykle tvdrší než okolní varle a na pohmat se nemění ani konzistencí ani velikostí, event v čase roste. Kdyby to byl nádor, tak za 3 měsíce už by byl výrazně bětší než na začátku.