Poradna

Bojíte nebo stydíte se na něco zeptat? Zkuste anonymní internetovou poradnu, kde vám odborníci pod vedením primářky dětské onkologie v Brně MUDr. Viery Bajčiové, CSc. zodpoví vaše dotazy. Na dotazy se budeme snažit zareagovat v co nejkratším termínu.

Vložit nový dotaz

povinné položky

Dotaz

Skitlex, 14.11.2017, 17:45:30

Dobrý Den Chci se zeptat mám se něčeho obávat když mě občas pobolíva lévá Varle ?

ne

dotaz

Lukas Kupka, 12.11.2017, 22:20:59

Dobrý den, Jak rychle se šíři rakovina varlat? Jak se projevují příznaky? Za jak dlouho by se rakovina odhalila? Děkuji za odpověď.

příznaky máte na webové stránce, šíří se v průběhu několika měsíců. Odhalit ji můžete samovyšetením varlat a pokud si najdete hmatnou bůlku nebo jakýkoli z přríznaků, popsaných na stránce, bvyhledej te lékaře - urologa.

Útvar v oblasti nadvarlete

František P., 09.11.2017, 00:32:19

Dobrý den, přibližně 14 dní cítím slabší bolest v oblasti pravého varlete, která se vyskytuje hlavně při chůzi (v klidu to cítit není). Při samovyšetření podle návodu tohoto webu jsem hrbolek ani nepravidelnost přímo na varleti nenašel. Zpočátku jsem čekal, jestli to odezní samo, což se postupně opravdu dělo, ale bolest se začala vracet hlavně po náročnější sportovní aktivitě (např. fotbalový zápas, běh). Ráno to téměř necítím, ale více to cítím právě až po fyzicky náročnějším pohybu. Při dnešním dalším a detailnějším samovyšetření jsem našel pravděpodobně bolestivé místo (jakási bulka či ztvrdlé místo) přibližně v oblasti hlavy nadvarlete. Tato bulka či ztvrdlá část nadvarlete mi na pohmat nepřipadá srostlá s varletem. Při stlačení bulky cítím, že by se mohlo jednat o příčinu bolesti. Prosím Vás, dokázali byste podle mého laického popisu odhadnout o co by se mohlo jednat nebo mi rovnou doporučíte návštěvu lékaře? Případně mám ještě pár dní počkat bez sportovní aktivity, jestli to neodezní? Děkuji moc za odpověď.

pokd vás to,bolí, návštěvu lékaře by jsem doporučila i když si nemyslím, že se jedná o nádor. Ale bolet může i něco jiného - cysta, spermatokéla nebo varikokéla.....

Karel, 30.10.2017, 20:23:05

Dobrý den, je mi 21 let a na vrchu pravého varlete jsem si nahmatal malou bouličku cca. 2-3 mm. Měl bych se při této velikosti něčeho obávat? Děkuji

ne

Vojta, 29.10.2017, 20:34:06

Dobrý den vedle levého varlete mam jakoby kuličku asi 8mm ktera je spojena k varleti nějakou cévkou a přímo na varleti mam hrbolek asi 3mm nahrával jsem si to asi před 2 týdny a zatim se to nezvětšuje mám se něčeho obávat?

myslím že ne

Rakovina

Lukáš kupka, 24.10.2017, 22:01:41

Dobrý den, Kdybych měl rakovinu varlete, zajak dlouho bych pociťoval další příznaky? Děkuji

to je individuální, prvním příznakem je zvětšování varlete. Pak dlouho nemusí být žádný příznak a pak e mohou objevit příznaky z metastáz.

Cyril H., 23.10.2017, 00:07:05

Dobrý den, při naklonění na jednu stranu, nebo klečení a váze na tu stejnou stranu či sezení cítím bolest v třísle stejné strany. Poslední dny mě bolí ve varleti té strany, když ležím nebo sedím. Mám se obávat? Děkuji.

myslím že ne

boule na varleti

Marek Gottwald, 18.10.2017, 01:54:14

Dobrý den, již delší dobu mě jednou za čas bolí varlata, hlavně levé, tlak, až takový svíravý pocit, občas mi to vystřeluje do levé nohy.. zároveň mám na obou spodkách varlat nejake bouličky, na levém je povrch varlete ze spodu značně nepravidelný a mám ho dost žilnaté, hlavně při erekci. Měl bych mít obavy ? Děkuji za odpověď

myslím že ne. Pokud by bolesti přetrvávaly, pak doporučuji návštěvu urologa

Neznámy útvar

Klára, 16.10.2017, 12:38:52

Dobrý deň.Syn po 1,5 mes.bol zas na kontrolný ultrazvuk pravého semennika a ten 6 mm útvar čo mu bol zistený v auguste je stále tam v nezmenenej veľkosti.Doktor navrhuje biopsiu lebo vstale nevie čo to je ,podľa neho na 99% to nador nie je ale predsa to 1% tam ostáva.. a necháva to rozhodnutie na nás.Poradte prosím .. Ďakujem

Bohužial tam nie je čo radiť, rozhodnúť sa musíte skutočne samy. Ale pokial sa útvar za 1.5 mesiaca nezmenil, tak to svedčí proti nádoru. Biopsia nie je nevyhnutná, ale možná,pretože jediná dá jednoznačnú odpoveď. Ale rozhodnúť za Vás nemožem.

Táhnutí a pocit tepla u varlete

Ondřej V., 10.10.2017, 15:01:43

Dobrý den, asi před měsícem jsem přišel k urologovi s tím, že cítím nepříjemné táhnutí, někdy bolest nebo takový pocit tepla u levého varlete, urolog mi varlata prohmatal, udělal mi utrazvuk močových cest a ledvin a předepsal mi Biseptol na 10 dní s tím, že se může jednat o nějaké nachlazení (moč jsem měl v pořádku). Biseptol jsem doužíval a zhruba v polovině užívání jsem již nic necítil, ale po doužívání a kontrole mám stejné pocity opět, někdy víc ,někdy naopak vůbec. Jsem si jistý, že jsem se opět nikde nenachladil, dával jsem si pozor. Můžete mi poradit, o co se může jednat? Nechci zase dostat antibiotika, které nic nevyřeší. Děkuji za odpověď.

bez vyšetření se lze jen těžko při tak naprosto neurčitém popisu k něčemu vyjádřit, pokud jste byl klinicky vyšetřen a i ultrazvuk je negativní, tak já bych skutečně jen hádala. Navíc, já nejsem urolog, jsem onkolog, a tato stránka je věnována prevenci nádorů varlat, takže nejsem schopna řešit všechny urologické problémy. Vaše příznaky takému onemocnění nepřináležýí. Nemůže to být jen reakce na nějaký materiál (typ prádla) ? Varikokélu by poznali na ultrazvuku