Poradna

Bojíte nebo stydíte se na něco zeptat? Zkuste anonymní internetovou poradnu, kde vám odborníci pod vedením primářky dětské onkologie v Brně MUDr. Viery Bajčiové, CSc. zodpoví vaše dotazy. Na dotazy se budeme snažit zareagovat v co nejkratším termínu.

Vložit nový dotaz

povinné položky

Hrčka na varlatech

Lukaš Takac, 13.12.2016, 08:40:12

Dobrý deň. Chcem poprosiť o radu ešte asi pred 5 rokmi som si nahmatal v pravom sememiku malú hrčku asi ako spendlikova hlavička ta hrčka bola pohyblivá a dalo sa z ňou hýbať po celom sememiku a nebola priamo spojená zo semenikom. Za tých 5 rokov má občas aj pravý sememiku bolel. Ale asi pred týždňom som zistil že ta hrčka sa spojila zo semenikom už sa nehýbe ale ako keby sa prilepila priamo na semenikom. Mám sa báť?? Občas mám bolestí pravého semenika až práve nohy.

myslím, že nie je dovod na obavy, pokial je tam hrčka 5 rokov, ak by to bol nádor, tak by narástol do rozmerov, že by ste nemohol ani chodit.....

varlata

Jan, 04.12.2016, 15:39:15

Dobrý den, někdy, ne často, jedná se spíše o záležitost pár dní a pak to zmiizí na delší dobu. Mě brní v jedné i v obou většinou ve varlatech. Je to taková bolest-nebolest, spíše je to nepříjemné a trvá to třeba i 2 minuty v kuse, kdy mi ty varlata brní.

s tím neumím poradit. Jestli Vám to vadí, tak choďte k lékaři

Bílka na varleti

Patrick Tajkul, 03.12.2016, 23:55:06

Dobrý den, asi před 2 měsíci jsem si nahmatal na levém varlati(na horní části) takovou kuličku. Kulička je velká asi jako kulička do kuličkových zbraní.. Je mi 12 let a hodně jse bojím... Ale někde jsem na internetu četl že rakovina varlat ve 12 letech je fakt málo pravděpodobná.. Bulka nijak nebolí ale mám občas bolesti třísla ale to bych připsal mím treninkům fotbalu(3 týdně). Na Bůlku jsem narazil čistě náhodou. Jo a ještě cítím takovou tupou bolest na tom varleti.. Ale to bude asi tím že jsem z toho ve stresu a furt na to myslím. A nevím jestli to má nějakou spojitost ale pochybuji o tom když si zatlačim na prsní bradavku tak to bolí. To je zatím vše děkuju za odpověď.

tak orsní bradavka s tím n esouvisí. Měl by si zajít ke svému obvodnímu lékaři, nebo to řekni rodičům a oni zařídí návštěvu lékař. Nemusí to být nic závažného, a zbytečně se bojíš, a pokud by to bylo něco, co vyžaduje léčbu, tak je zbytečné čekat

Bolest a pokles leveho varlete

Kamil Bezradný, 02.12.2016, 20:17:36

Dobry den, Uz vice nez tyden me poboliva leve varle (nekdy to prestane na pulde a pak se to zase vrati) - jako kdyby tam byl nejaky tlak. A ted po tydnu jsem si vsimnul, ze se mi i snizilo. Mam ho nize nez to druhe. O co by se mohlo jednat? Mel bych jit k doktorovi? Dekuji moc za radu

jestlu půjdete k doktorovi, záleží na Vás, příznaky jsou totálně nespecifické, záleží, jak moc Vás to bolí

dotaz

Jarek, 30.11.2016, 09:24:25

Dobrý den, před dvěma dny jsem si nahmatal na levém nadvarleti asi 1mm velkou kulatou bouličku. Při pohmatu to nebolí. Je nutné to nějak akutně řešit? Děkuji za odpověď.

ne, neni to nutné urgentně řešit,

Mirek S., 25.11.2016, 09:33:43

Dobrý den,asi tak před 1,5 rokem jsem si nahmatal bulku na vrchní časti praveho varlete nebo mi spíš přijde že je na nadvarleti a je asi 0,5 cm,přitom vůbec nebolí a varle je uplně normalní.Je mi 44 let.Muže se jednat o nádor anebo o cystu ,které se udajně na nadvarleti udajně občas tvoří.Děkuji za odpověd.

spíše jde o cystu, drobnou spermatokelu, pokud je bůlka stále stejné velikosti, nejedná se o nádor

Nález

Barbora Dvořáková, 24.11.2016, 21:46:27

Dobrý den, prosím Vás chtěla bych se zeptat ohledně nálezu, který jsem nahmatala příteli. Je to jako chuchvalec různě zamotaných žilek oblého tvaru asi dva centimetry v průměru hned vedle jednoho varlete. Předtím nic přítel takového neměl. Ještě na straně šourku se mu vytvořily dvě bulky asi měkké. Přítel je přesně ten typ, co se o tomto nehodlá bavit a naštvaně mě odsekl, když jsem to chtěla prozkoumat blíže :( Kdyby to měl vždycky, tak mě to tak neděsí .. Co by to mohlo být a mohlo by to být případně nebezpečné ? Předem moc děkuji za odpověď.

jedná se s největší pravděpodobností o varikokélu, není to nebezpečené

Bulka nad varletem

Dominik, 23.11.2016, 20:49:18

Dobrý den. Asi 4 dny zpátky jsem si všiml že mám na levém varleti malou bulku. Dá se s ní malinko pohybovat. Řekl bych že je spíše úplně nakonci nadvarlete nahoře(Proto si nejsem jistý zda-li patří k nadvarleti nebo varleti kterého se také dost dotýká). Ještě bych chtěl dodat že mám občas zvětšené žlázky nebo žilky a na jedné je tak 5mm od varlete nepatrná bulka(na lévé straně). Lévé varle mám taky trošku větší.. Nijak mě nebolí.. Je mi 16let. Děkuji za odpověd.

zAtím jenom doporučuji sledovat, pokud by jakkoli měnila, zbětšovala, bolela nebo cokmoli jiného je třeba zajít k doktorovi, jinka to tč není nutné. A nemačkejte si varle denně !!

tvrdší varle

Michal, 20.11.2016, 11:30:56

Zdravím chtěl bych se zeptat jestli je normální, když mám levé varle o něco tvrdší, taky na něj mám miniaturní útvar(max 3mm průměr, hladká kulička nahoře u nadvarlete)? 15let mohlo by se jednat o nádor. U jakých onemocnění dochazí trochu ke změně konzistence varlete? díky za odpověď

3 mm rozhodně není nádor, každý muž má jedno varle větší, ale obvykle jsou na pohmat obě stejné konzistence. Ke změně konzistence může dojít např. při zánětu, ale to je velmi bolestivé. Pokud Vás nález znepokojujem, je třeba zajít k urologovu, a ultrazvuk prokáže, jestli je něký problém ve strktuře varlete

Bohouš, 18.11.2016, 19:46:33

Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda je možné, že se varlata v šourku otáčejí ? Při prohmatávání mi přijde, že nadvarle je na spodní straně varlete a přijde mi, že oproti druhému je otočené.

mohou se otočit, jmenuje je se to torze varletem ale hrozí to zaškrcením přívodu krve do varlete, prudkou bolestí a rizikem odumřetí varlete. Pokud je varle příliš pohyblivé, je vhodné konzultovat urologa, jestli není indikováno zkrácení tzv. závěsného aparátu varlete